AKTUALNOŚCI
20-12-2024
Życzenia świąteczne
19-12-2024
Zwrot - Rhetos
Szanowni Klienci,
Ateneum ceni ambitne pozycje wydawnicze, stąd w ramach comiesięcznego cyklu Perły Literatury prezentuje i rekomenduje najwybitniejsze premiery literackie ostatnich tygodni, które zasługują na miejsce w każdej księgarni.
Sławomir Żywczak, PR Manager Ateneum, uzasadnia wybór do lipcowego zestawienia Pereł Literatury:
W wakacyjnym rozluźnieniu nie możemy całkowicie się zatracić, stąd właściwe jest pojawienie się akurat teraz najnowszej książki brytyjskiego naukowca i lekarza zajmującego się od przeszło 40 lat wpływem alkoholu na ludzki organizm. Autor „Pić czy nie pić?” w interesujący i rzeczowy sposób skupia się na najbardziej rozpowszechnionym oraz społecznie akceptowanym narkotyku i zwraca uwagę na ogromną szkodliwość etanolu już od jego najmniejszych porcji. Zapewne wiele osób czytających zastanawia się, jaka jest w pełni bezpieczna ilość spożywanego alkoholu. Profesor David Nutt odpowiada: jeden kieliszek czerwonego wina rocznie. Myślę, że dalszy komentarz jest zbędny i zachęcam do sięgnięcia po tę nowość Krytyki Politycznej.
Profesorka Joanna Tokarska-Bakir, antropolożka kultury, po głośniej książce „Pod klątwą” ujawniającej prawdę o pogromie kieleckim skupiła się na wcześniejszej masakrze, którą Polacy urządzili Żydom w Krakowie. „Kocia muzyka” to odkrywanie kolejnych mrocznych kart naszej historii, o których powinniśmy rozmawiać, gdyż dzieje żadnego narodu nie są wyłącznie ani czarne, ani białe, lecz przeszłość każdego z nich zbudowana jest z różnych odcieni szarości. Ważna jest nie tylko chluba z sukcesów polskiego społeczeństwa, ale też umiejętność przepracowania złych uczynków naszych przodków, aby tworzyć lepszą przyszłość pełną szacunku wobec innych, pozbawioną zbędnego mitologizowania.
Fame Art wydało ostatnią nieopublikowaną dotychczas w Polsce powieść Izaaka Baszewisa Singera. Polsko-amerykański noblista pochodzenia żydowskiego w „Szarlatanie” zachwyca umiejętnością fabularnych konstrukcji, poprzez komizm kreuje świat pełen niepokoju i mrocznej egzystencji.
Wydawnictwo Warstwy uraczyło nas w roku Czesława Miłosza zapisem intelektualnej dysputy pomiędzy dwoma znaczącymi polskimi poetami: naszym noblistą oraz Tymoteuszem Karpowiczem. Korespondencja tych twórców na przestrzeni prawie czterech dekad jest również wartościowym świadectwem minionych czasów. W Perłach Literatury znalazła się także inna książka Miłosza – zbiór nietuzinkowych esejów „Ziemia Urlo” z twórczym, filozoficznym posłowiem równie niesamowitej noblistki Olgi Tokarczuk.
Nieistniejące od przeszło półtora tysiąclecia Cesarstwo Rzymskie, a w szczególności przekrój historyczny jego pierwszej stolicy, niezmiennie fascynuje ludzi. Ferdinand Addis zaprasza nas do rzymskiego świata od początków jego istnienia, prezentując kolejne etapy świetności i burzliwe okresy Wiecznego Miasta. Autor buduje monumentalny i dogłębny obraz Rzymu, który zaspokoi ciekawość każdego miłośnika historii, bo to właśnie ona pisze najciekawsze scenariusze.
Doktor literaturoznawstwa Dominik Antonik w książce „Sława literacka albo nowe reguły sztuki” pochyla się m.in. nad tematem celebrytyzacji literatury i profitów dla dzieł wpisujących się w popkulturowe gusta, zastanawia się nad tym, czy ogólnospołeczne uznanie zawsze wyklucza jakość, czy jednak mogą iść one ze sobą w parze. To ciekawy punkt widzenia na socjologiczno-ekonomiczne ujęcie literatury. Mike McCormack jest przykładem pisarza, którego wartość literacka nie idzie w parze z dywidendami społeczno-ekonomicznymi, a odgłos dzwonu oryginalnej, poetyckiej formy „Słonecznego szkieletu” wciąż wybrzmiewa w głowie po skończonej lekturze.
„Pnin”, piąta anglojęzyczna powieść rosyjskiego wirtuoza słowa Vladimira Nabokova, wprawdzie nie czaruje już tak rewelacyjnie jak „Lolita”, jednak utrzymuje wysoki poziom literacki, a najnowsze wydanie tego tytułu zachwyca graficzną estetyką. Z kolei najbardziej znanym i cenionym współcześnie węgierskim pisarzem jest Sándor Márai, którego satyryczny esej „Szkoła biednych” ukazał się nakładem Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik. W obłokach czarnego humoru autor prezentuje ponadczasową instrukcję obsługi ubóstwa.
Pod tym linkiem znajdą Państwo kategorię aktualnych Pereł Literatury: Perły Literatury - lipiec 2024