Strefa marek
Życie Duchowe nr 122/2025 Wiosna. Pan moją mocą...

EAN:

5902490426979

Wydawnictwo:

WAM

Rok wydania:

2025

Oprawa:

broszurowa

Format:

142x10 mm

Strony:

192

Cena sugerowana brutto:

29.91zł

Stawka vat:

8%

Kto śpiewa, dwa razy się modli między innymi to znane powiedzenie stało się dla nas inspiracją do przygotowania numeru, jakiego jeszcze nie było! Wiosenne Życie Duchowe w całości bowiem poświęcamy roli muzyki w duchowości i modlitwie.

Numer otwierają dwa artykuły na temat muzyki i śpiewu w Biblii. Danuta Piekarz pisze o śpiewie w Starym Testamencie, a Maria Miduch o hymnach Nowego Testamentu: Benedictus Zachariasza i Magnificat Maryi. Antonina Karpowicz-Zbińkowska i Paweł Gołaszewski SJ ukazują rolę muzyki i śpiewu w epoce patrystycznej przede wszystkim u św. Augustyna i św. Efrema, a Błażej Matusiak OP przybliża postać św. Hildegardy z Bingen, która znana jest głównie jako średniowieczna wizjonerka, autorka listów i zielarka, mniej jako poetka i kompozytorka. W kolejnych artykułach Marek Blaza SJ pisze o rozśpiewanym prawosławiu, Dawid Gospodarek omawia śpiew w judaizmie, a Tomasz Samulnik OP w refleksji nad sztuką otwierającą na transcendencję odwołuje się między innymi do myśli najbardziej muzykalnego z ostatnich papieży Benedykta XVI. Ponadto w numerze artykuły: Jakuba Kapały o zmianach w muzyce liturgicznej wprowadzonych po Soborze Watykańskim II, ks. Wojciecha Koladyńskiego o szukaniu Boga we współczesnej muzyce pop, a także Joanny i Marcina Popowskich o muzyce i śpiewie w nowej ewangelizacji.

W dziale Duchowość Ćwiczeń artykuły dwóch umuzykalnionych jezuitów: Rafała Kobylińskiego SJ tenora operowego i Dominika Dubiela SJ kompozytora i dyrygenta. Z kolei w Rozmowach duchowych zachęcamy do lektury dwóch wywiadów: z ks. prof. Andrzejem Filaberam, konsultorem Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów oraz Podkomisji Muzyki Kościelnej przy Episkopacie Polski, a także ze Stanisławem Ziemiańskim SJ, autorem i kompozytorem ponad 2500 pieśni.

Mamy nadzieję, że numer rozśpiewa naszych Czytelników, a przez zachętę do modlitwy śpiewem przybliży ich do Bog