EAN:
9788377306796
Autor:
Wydawnictwo:
Rok wydania:
2025
Oprawa:
twarda z obwolutą
Format:
244x177 mm
Cena sugerowana brutto:
49.00zł
Stawka vat:
5%
Każda generacja emigrantów wytwarza własne formy życia społecznego i kulturalnego. Twórczość literacka, naukowa i publicystyczna w języku ojczystym oczywista dla wychodźców powrześniowych, duchowo oraz ideowo związanych z II Rzeczpospolitą stała się od końca lat 40. ubiegłego wieku przedmiotem ożywionej akcji wydawniczej w krajach położonych na zachód od żelaznej kurtyny. Stanisław Gliwa (1910-1986) grafik, typograf, żołnierz Armii Andersa, a w czasach studenckich uczeń Stanisława Szukalskiego po 1947 roku dołączył do grona emigracji londyńskiej, dla której tworzył i projektował estetyczne druki. Równolegle, jako uznany członek London Chapel of Private Press Printers, rozwijał swoją typofilską pasję.
Niniejsza książka jest pierwszą monografią dotyczącą twórczości Stanisława Gliwy, uwzględniającą w szerszym niż dotychczas zakresie kontekst działalności artysty w środowisku wychodźców. Informacje w niej zawarte pochodzą z archiwaliów drukarza zdeponowanych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu.
Publikacja jest tomem VII serii Materiały do dziejów Oficyny Poetów i Malarzy pod redakcją Janusza S. Gruchały
Joanna Hałaczkiewicz pracuje na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jej zainteresowania naukowe obejmują historię polskiej książki w XX wieku, literaturę i historię polskiej emigracji niepodległościowej, badania typografii oraz cyfrowe edytorstwo. Jest autorką artykułów naukowych poświęconych tym zagadnieniom.