Niniejsza książka to nowatorska pozycja na rynku publikacji jeździeckich. Naszym podstawowym zamiarem było zebranie w jednym miejscu różnych tematów hipologicznych opisanych przez współpracowników magazynu Piaffe". Artykuły zebrane są w kilka bloków tematycznych:
"Dawni mistrzowie sztuki jazdy konnej"
"Kultura jeździecka"
"Użytkowanie koni"
"Człowiek - koń - powiązane losy"
"Jeździectwo klasyczne"
"Legendarne konie"
Mam nadzieję, że czytelnicy docenią zgromadzoną tu wiedzę i wykorzystają ją w praktyce, przy poszukiwaniu odpowiedzi na elementarne pytania o właściwe postepowanie z końmi i uniwersalne zasady klasycznego wyszkolenia. W tym miejscu chciałbym też podziękować wszystkim autorom tekstów i zdjęć, szczególnie zaś naszemu "duchowi kreatywności", Hansowi E. Bergerowi, za oprawę graficzną książki.
Zrozumienie istoty relacji pomiędzy koniem a człowiekiem jest jak długa podróż, w którą wyruszyłam wiele, wiele lat temu... Dziś ludzie nie dosiadają już koni, aby toczyć wojny albo odkrywać świat; jeździectwo jest przede wszystkim źródłem przyjemności lub zarobku - w sporcie i hodowli - a dla niektórych osób formą duchowego rozwoju. Ale czas spędzany z końmi może być jeszcze czymś więcej niż tylko poszukiwaniem przyjemności, sposobem na zarabianie pieniędzy albo okazją do pracy nad sobą... "Piaffe" stara się pielęgnować i odświeżać tradycyjną wiedzę i kulturę jazdy konnej, inspirować, i zachęcać do zajrzenia pod współczesną otoczkę jeździectwa - prosto w naturę konia.
Dzięki magazynowi "Piaffe" i innym inicjatywom wydawnictwa WuWei rośnie grono osób, które chcą być wierne naturze i szczerze pragną dotrzeć do sedna jeździectwa. Właśnie dla nich stworzyłam miejsce na południu Niemiec, w którym mogą czuć się u siebie. Na stronie internetowej wydawnictwa znajdują się aktualne informacje na temat naszej działalności oraz adres ośrodka. To miejsce dające możliwość kontaktu i wymiany poglądów z osobami, które tak jak Wy są wielbicielami tych najbardziej inspirujących stworzeń na Ziemi.
Dzisiejszego świata koni nie da się oczywiście porównywać z tym sprzed lat. Na dzień pierwszej publikacji niniejszej książki, w 2011 roku, sporty konne przeżywają prawdziwy rozkwit. Świat, w którym istniała jedna, jedyna szkoła jazdy konnej, przeszedł do historii. We współczesnym jeździectwie użytkuje się wiele ras koni i w konsekwencji, istnieje wiele różnych sposobów jazdy. Pojawiły się różnorodne, częściowo sprzeczne ze sobą techniki i metody postępowania, które są dalekie od ideałów klasycznej szkoły jazdy.
Dla mnie i dla wielu znawców jeździectwa na świecie sprawdzone, klasyczne podejście pozostaje jednak najbardziej przekonujące. Te ponadczasowe zasady, które mogą z powodzeniem stanowić fundament szkolenia jeźdźców i koni również w przyszłości.
Trzeba powiedzieć wyraźnie: współczesne jeździectwo i klasyczna szkoła jazdy nie powinny być w opozycji. Tylko systematyczne ćwiczenia oraz uwzględnienie indywidualnych predyspozycji psychicznych i fizycznych konia jako równorzędnego partnera człowieka w sporcie, gwarantuje osiągnięcie pożądanej harmonii w siodle.